..::7/4::..

MiR sErDhEt
 
ForumPortaliGalleryKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 u zbulua semundja sides

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Exp!ress-Riard
Admin
avatar

Numri i postimeve : 335
Join date : 23/05/2009

MesazhTitulli: u zbulua semundja sides   Wed Jun 03, 2009 7:00 pm

Pere here t? par? nj? grupe shkenctaresh nga nj? afrika e jugut ia arriti te zbuloje origjinen e k?saj semundje ngjitese qe e kaploi bot?n.

Rezultatet tregojn se kjo smundje ka ardhur p?rmes kontaktit te njerzvz me perzirjen e viruseve me majmunin te cilin ne afrike e konsumojn ende popullsia.
Ka mund?si qe virusi ?sht? bartur tek njeriu qysh me mija vjete kur djate gjuetise njerzit kan marrur plage dhe ne kontakt me gjakun e majmunit ka shkaktuar deformimin e gjeneve tek njeriu e qe me von ne koh?n moderne afrikanet te cil?t jan bartur si skllaver sidomos ne kontinentin e ri kan bartur k?t? virus me vete dhe ne kontakt me te bardhet(mardhenje seksuale) kan shpernda virusin e panjohur deri tani.
Tani shkencetaret shpresojn se me k?t? zbulim do ia arrijn me shpejt te gjejn nj? vaksinim kund?r k?saj smundje vdekjepruese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://expries.albanianforum.net
 
u zbulua semundja sides
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
..::7/4::..  :: Lajme-
Kërce tek: