..::7/4::..

MiR sErDhEt
 
ForumPortaliGalleryKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet nje bote e panjohur nenujore ne Australi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Exp!ress-Riard
Admin
avatar

Numri i postimeve : 335
Join date : 23/05/2009

MesazhTitulli: Zbulohet nje bote e panjohur nenujore ne Australi   Wed Jun 03, 2009 7:04 pm

Zbulohet nje bote e panjohur nenujore ne Australi
Nje bote fantastike nenujore eshte zbuluar nga nje grup biologesh me ndihmen e nje roboti ne brigjet australiane.

Roboti i pajisur me telekamer nenujore ka zbuluar specie te reja kafshesh ujore per te cilat nuk dihej asgje me pare. Sipas biologeve, aty ku drita nuk arrin, jetojne specie qe njerezimi ende nuk i njeh dhe ky eshte nje lajm shume i vecante.

Shefi i organizates se Kromonuellthit per kerkimet shkencore, Ron Thresher ka bere te ditur se zona me speciet e rralla ndodhet ne jug te ishullit Tasamani, rreth 3000 metra nen siperfaqen e ujit.

“Mes specieve qe kemi zbuluar, nje prej me te vecantave eshte merimanga detare”, thekson Thresher, sipas te cilit, kjo ekspedite eshte e para qe studion ne thellesi kaq te medha detare.


http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=140856
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://expries.albanianforum.net
 
Zbulohet nje bote e panjohur nenujore ne Australi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
..::7/4::..  :: Lajme-
Kërce tek: