..::7/4::..

MiR sErDhEt
 
ForumPortaliGalleryKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Llojet e ARN-së

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Exp!ress-Riard
Admin
avatar

Numri i postimeve : 335
Join date : 23/05/2009

MesazhTitulli: Llojet e ARN-së   Wed Jun 03, 2009 9:18 pm

Llojet e ARN-së


Në qelizë gjenden tri lloje të ARN-ës. Molekula e secilit lloj përbëhet vetëm prej një vargu polinukleotidik.ARN-ja informative (ARNi) gjendet në ribosm. Kjo ARN i kopjon
informatat gjenetike nga ADN-ja e bërthamës, prej së cilës edhe vetë
sintetizohet. ARNi, e krijuar në bërthamë prej ADN-ës, kalon mandej në
ribosme dhe merr pjesë direkt në sintezën e proteinave.

ARN-ja transportuese ose solubile (ARNt dhe ARNs) gjendet në
citoplazmë të qelizës. Ka për funksion transportimin e aminoacideve
prej pjesëve të ndryshme të citoplazmës në vendin e sintezës së
proteinave- në ribosome. Për çdo lloj të aminoacidit ekziston një ARNt
e veçantë. Meqenëse në qelizë gjenden 20 lloje aminoacidesh, atëherë ka
edhe 20 lloje të ARNt.

ARN-ja ribosomale (ARNr) gjendbashë me proteinat, hyn në ndërtimin
e ribosomeve, prej nga edhe e ka marrë emrin. Funksioni i saj nuk dihet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://expries.albanianforum.net
 
Llojet e ARN-së
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
..::7/4::..  :: gjithqka nga pak :: biologji-
Kërce tek: