..::7/4::..

MiR sErDhEt
 
ForumPortaliGalleryKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 cilat jan grupet e gjakut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Exp!ress-Riard
Admin
avatar

Numri i postimeve : 335
Join date : 23/05/2009

MesazhTitulli: cilat jan grupet e gjakut   Wed Jun 03, 2009 9:18 pm

Cilat janë grupet e gjakut?

Dallimet në gjakun e njeriut janë në prezencën ose mosprezencën e molekulave të caktuara proteinike të quajtura antigjene dhe antitrupa. Antigjenet janë të lokalizuara në sipërfaqe të qelizave të kuqe të gjakut (eritrocite), ndërsa antitrupat janë në plazmë të gjakut. Individët kanë tipe dhe kombinime të ndryshme të këtyre molekulave. Grupi i gjakut, të cilit ju i përkisni, varet nga trashëgimia prindërore.
Janë rreth 20 sisteme gjenetike të grupeve të gjakut të njohura deri më sot, por sistemi ABO dhe Rh i grupeve të gjakut është më i rëndësishmi i shfrytëzuar për transfuzionet e gjakut. Jo të gjitha grupet e gjakut janë kompatibile me njëra-tjetrën. Përzierja e grupeve jokompatibile të gjakut shkakton aglutinimin e gjakut, i cili mund ta rrezikoj jetën e pacientit.
Laureati i çmimit Nobel, Karl Landsteiner ishte i përfshirë në zbulimin e të dy sistemeve të grupeve të gjakut ABO dhe Rh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://expries.albanianforum.net
 
cilat jan grupet e gjakut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
..::7/4::..  :: gjithqka nga pak :: biologji-
Kërce tek: